Меню
Главная
Металлоискатели
Все для поиска
НеПутёвые заметки
Моя Житомирщина
Чистка и хранение
Трехверстовки
Хроника копа
NEL катушки
Литература
Новичкам
Карты
Видео
Форум
Всякое
Статьи
Ссылки
RSS канал
RSS канал
Друзья
ПоискПопулярные Новости
· 1: Старинная карта Украины 1648 года. Скачать бесплатно (Прочтено: 287982 раз)
· 2: Уроки для чайников:Совмещение старых и новых карт (Прочтено: 177012 раз)
· 3: Клейма на патронах и оружии, 1995 (ТОМ 1) (Прочтено: 171789 раз)
· 4: Oziexplorer 3.95.4m + Русификатор + Русская инструкция (Прочтено: 161708 раз)
· 5: Ориентировочная стоимость советских монет по годам (1921-1991). 2013 год. Цена (Прочтено: 98114 раз)
· 6: Легенды о кладах в городе Житомир (Прочтено: 76469 раз)
· 7: Краткий курс молодого кладоискателя (Прочтено: 73656 раз)
· 8: Поисковые магниты (Прочтено: 61951 раз)
· 9: Все денежные знаки в истории России (Прочтено: 59440 раз)
· 10: Глубина обнаружения находок (Прочтено: 57448 раз)
Гроші під ногами
Гроші під ногами


У різні часи на Черкащині знаходили і візантійські, й арабські, і навіть шотландські монети…

Про цікаві нумізматичні знахідки в нашому краї розповідає автор книжки "Скарби Черкащини", яка щойно вийшла друком, Анатолій Шостопал.

– Черкаська земля надзвичайно багата на монетні знахідки, – із захопленням розповідає пан Анатолій. – Як на поодинокі, так і на цілі комплекси в сотні, а то й тисячі екземплярів. Саме такі знахідки і називають скарбами. Їх дослідження дає уявлення про грошовий обіг на території нашого краю у різні історичні часи. Знаходять тут римські денарії, якими імператори розплачувалися за спокій на кордонах з варварами; візантійські соліди, що разом з християнством були ув’язнені в Київську Русь; арабські дирхеми, за які близькосхідні купці купували товари слов’ян; золотоординські монети, відкарбовані з награбованих багатств; празькі, польські, литовські гроші; західноєвропейські талери; угорські дукати; московські копійки та багато інших.

НАЙДАВНІШІ МОНЕТИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ЯК ПРИКРАСИ

– Які найдавніші монети знайдено на території Черкащини?

– Перші монети в межах України належать грецьким колоністам. Ще в VI-V ст. до н. е. в містах Ольвія, Херсонес, Пантикапей карбувалися власні монети для внутрішнього обігу. Зовнішня торгівля із племенами скіфського об’єднання, що в ті часи населяли наш край, мала обмінний характер. Монети, які потрапляли на нашу територію, не були використані за призначенням. Так, у боковому похованні великорижанівського кургану знайдено три персні із золотими пантикапейськими статерами, використаними як щитки для перснів. Два з них (знайдені 1887 року) були відкарбовані в 330-315 роках до н.е. Третій статер (знайдений при археологічних розкопках 1995 року) датується 314- 296 роками до н. е. Як бачимо, перші монети були використані для оздоблення ювелірного виробу.

Монети давньогрецького міста Ольвія за контуром нагадували дельфіна. Нещодавно декілька таких "дельфінчиків" знайдено і в нашому краї. Зокрема в 2003 році у Мельниках Чигиринського району знайдено одну монету, а 2004 року – ще дві. В тому ж році ще одного "дельфінчика" виявлено в Чехівці Чорнобаївського району. Всі вони датуються V-IV ст. до н. е.

Якщо в перші століття нашої ери своєрідними міжнародними монетами були римські денарії, то, починаючи з VI ст., такими стали куфічні дирхеми, які карбували країни Арабського халіфату. Їх знаходили в селі Мельники Чигиринського району, у Монастирку на території міста Канева тощо.

У той час, хоч і не в такій кількості, як дирхеми, з північного заходу на слов’янські землі надходять західноєвропейські денарії, з півдня – візантійські монети. З них на Черкащині найбільше знайдено візантійських монет. Їх виявлено при розкопках давньоруських міст Родень і Воїнь.

– Певний час існувала думка про те, що найдавніші руські монети – златники і срібляники X-XI ст. – відсутні у нашому краї. Чи дійсно це так?

– Після прийняття християнства на Русі у Києві і Новгороді починається карбування власних монет – златників і срібляників. Це було своєрідним проголошенням суверенності молодої держави, її могутності. Проте карбувалися вони епізодично і до недавнього часу було відомо про знахідки лише 10 златників і більше 300 срібляників. У нашому краї перші срібляники були виявлені при археологічних розкопках ще на поч. XX ст. Так, один з них знайдено в 1904 р. на городищі Княжа Гора біля Канева (він зберігається в Ермітажі), а другий в 1913-1914 роках поблизу села Ліпляве Канівського району (зберігався в Полтавському музеї, але під час війни втрачений). Довгий час про давньоруські монети на Черкащині згадок не було. І ось лише нещодавно з’явилися нові знахідки. В 2005-2006 роках срібляники та їх частини виявлені біля сіл Піщане і Каленики Золотоніського району та Ліпляве – Канівського.

– Що таке безмонетний період і якими знахідками він представлений на Черкащині?

– У XI ст. поступово зменшується кількість монет на слов’янських землях. Розпочинається так званий безмонетний період. На його початку головним знаряддям купівлі-продажу стають монетні гривні київської форми і ваги. Це були зливки срібла шестикутної, трохи видовженої форми, вагою близько 160 грамів. У середині XIII ст. на зміну київським приходять гривні інших типів – чернігівські, новгородські, татарські. На Черкащині в різний час знаходили київські й новгородські гривні XI-XIV ст. Зокрема в Монастирку (територія Канева) і Горобіївці Канівського району, у Сахнівці – Корсунь-Шевченківського, у Леськах – Черкаського та в черкаському мікрорайоні Дахнівка.

СКАРБИ, ЗНАЙДЕНІ І ВТРАЧЕНІ

– Які монети були поширені у нашому краї після монголо-татарської навали?

– У XIII-XIV ст. зі сходу приходять джучидські (золотоординські) монети, а із заходу – чеські, польські, литовські. Їх чимало знайдено в різних куточках Черкащини.

– Ви згадали монети найближчих сусідів України, а чи надходили до нас монети з Центральної і Західної Європи?

– Так, у знахідках є монети із прибалтійських володінь Швеції, німецьких держав, Голландської Республіки, Південних Нідерландів. А найдовший шлях подолали, мабуть, шотландські двопенсовики Карла I (1625-1649) та ірландський фортинг, карбований у Річмонді в 1625-1634 роках.

– А які найбільші монетні скарби були виявлені на Черкащині?

– Якщо давати не вартісну, а кількісну оцінку, то найбільшим скарбом, знайденим ще в XIX ст., є скарб із села Сунки Смілянського району (1865 р.). Він складався з 5035 монет XVII ст. У 1991 р. у ярку поблизу села Капустине Шполянського району було знайдено скарб, який складався із 5855 монет, а також 33-ох елементів срібного пояса. Його здали у Шполянський райвідділ міліції. Оскільки представники районного фінвідділу, яких запросили оцінити знахідку, не змогли цього зробити, то скарб було відправлено до Держсховища у Москву. Примітно, що це було влітку 1991 року, коли Україна фінансово майже відокремилася від Росії, лишався лише крок до незалежності. Отак через, м’яко кажучи, обмеженість місцевих чиновників Україна втратила скарб, що мав велику історичну і матеріальну цінність. А тепер на неодноразові запити Черкаської археологічної інспекції про цей скарб Москва не відповідає.

– Що б ви могли порадити сучасним скарбошукачам, де ж шукати скарби?

– Готового "рецепта" не існує. Скарби, як правило, знаходять там, де раніше мешкали люди. Часто їх виявляють під час оранки. Так, у травні минулого року в Медведівці Чигиринського району на значній площі було зібрано розораний скарб монет першої половини XVII ст. в кількості 2268 шт. А ще слід шукати монети на березі Дніпра. Під час річних коливань рівня води на поверхню вимиваються все нові і нові монети.

Источник: pres-centr.ck.ua

Комментарии от: sashak (sashak131 Собака rambler Точка ru)
народ мне нада узнать манету
(добавлено - 2009-06-12 09:12:53)
Ваше имя:
Ваш e-mail:

Very Happy Smile Sad Surprised
Shocked Confused Cool Laughing
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Exclamation Question Idea Arrow
Код Проверки:

Введите Код:

Запомнить

Мы в Facebook
 
Кладоискательство в Украине
Нас уже 999999 участников!!!
Присоединиться к группе
 
Статистика
Яндекс цитирования
Rambler's Top100 Яндекс.Метрика
Реклама
загрузка...

Владелец: Sanyok

При использовании материалов моего сайта убедительная просьба оставлять ссылки на сайт-источник
Все содержащиеся на сайте материалы носят информационно-новостной характер,которые основаны на открытых сетевых источниках и публикуются исключительно в целях ознакомления.